Europa Kolorowe miejsca Londyn Tęcza Wielka Brytania

10 najbardziej kolorowych miejsc, które warto zobaczyć w Londynie.

We wrześniu nadarzyła się okazja na tygodniowy pobyt w stolicy Wielkiej Brytanii, która zwykle mnie zniechęcała: Londyn wydawał się zbyt osiągalny i oklepany. Nie chciałam fotografować budek telefonicznych i piętrowych autobusów z wieżą zegarową w tle, wymyśliłam więc misję, by odnaleźć jak najwięcej kolorowych miejsc będących ucztą dla zmysłów, obfitujących w wizualny zachwyt i kulinarne doznania. Oto kilka barwnych zakątków, które moim zdaniem warto zobaczyć w Londynie!

SUGARHOUSE STUDIOS

To przestrzeń do pracy dla artystów stworzona przez Assemble, bazujące w Londynie stowarzyszenie twórców z różnych dziedzin. Budynek Sugarhouse Studios ma formę kwadratu o wymiarach 12×12 i skonstruowany był niskim kosztem z podstawowych elementów: drewniane słupy i belki oraz prosty system okładzin. Architekci ręcznie pokolorowali betonowe kafelki, by dodać budynkowi unikalnego charakteru i uatrakcyjnić wygląd placu przed budynkiem. Kolory płytkom nadawano bez konkretnego planu, w zależności od tego, kto je kolorował i ile dodał pigmentu. Układane były losowo.

Świadomość tego, że jest to przestrzeń dla ludzi kreatywnych myślących podobnie do mnie, gdzie każdy kafelek malowany był ręcznie, sprawiła, że musiałam tam pojechać.


Light rail DLR Pudding Mill Lane

? Więcej informacji tutaj.

3

5

NOTTING HILL

Tej jednej z najdroższych i modnych dzielnic Londynu nie muszę zapewne nikomu przedstawiać. Rozsławiona dzięki amerykańskiej produkcji z Hugh Grantem i Julią Roberts w rolach głównych, przyciąga rzesze turystów, szczególnie w weekend, gdy na ulicy Portobello otwarte są stragany targu staroci.

0

Chcąc uniknąć tłumów, wybrałam się tam dzień powszedni, by ze spokojem powłóczyć się barwnymi uliczkami i podziwiać fasady, wykusze i oryginalne samochody zaparkowane przed budynkami.


Subway Metro: Notting Hill Gate

? Targ staroci: piątek, sobota

? Dom Thacker’a: 280 Westbourne Park Road, Notting Hill, London W11

? Dom Belli i Max’a: 91 Lansdowne Road, Notting Hill, London W11

? Więcej adresów z filmu tutaj.

6

3

4

dsc02659

7

dsc02696

5

dsc02629

1

the churchill arms

Zaledwie kilka minut spaceru od stacji Notting Hill Gate przy ulicy Kensington Church, spośród sąsiadujących obiektów z cegły wyrasta tonący w kwiatach budynek z 1750r., w którym mieści się pub The Churchill Arms. Nazwa miejsca zainspirowana była przez jego stałych gości z dziewiętnastego wieku: dziadków Winstona Churchill’a. Bywał w nim często również sam zainteresowany, czego dowodem są wiszące na ścianach stare wycinki z gazet.

1

Pub podzielony jest na dwie części: bar oferuje wiele piw z gatunku ale, m.in. Spring Sprinter, London Pride, the Chiswick, a tuż za ścianą, tajska restauracja serwuje pyszny Pad Thai – tu po raz pierwszy w historii zaserwowano w Londynie dania kuchni tajskiej.

Odkąd jakiś czas temu obejrzałam wywiad z właścicielem nieruchomości, za wszelką cenę chciałam zobaczyć to miejsce na żywo. Jest fantastyczne! Fasada od stóp do głów przystrojona jest donicami ze zwisającymi różnobarwnymi kwiatami. Wewnątrz czeka mnóstwo niespodzianek, począwszy od ciasno zawieszonych pod sufitem i na ścianach artefaktów związanych z Churchill’em oraz niebanalnym korytarzem prowadzącym do łazienki. Zajrzyjcie tam koniecznie!


Subway Metro: Notting Hill Gate

? Adres: 119 Kensington Church St, London W8 7LN

? Pad Thai: £8.50

? Piwo 0,5l ok. £8

2

0

dsc02767-jak-zmniejszyc-fotke_pl

CAMDEN TOWN

Centrum awangardowego stylu życia i rozrywki, w którym nie brak artystów i ekscentryków. Sztuka uliczna, mnogość kultur i subkultur, kluby muzyczne, teatry, katakumby, muzeum żydowskie, stare fabryki, chaos, misz-masz. Miejsce, gdzie w swoim mieszkaniu w piwnicy tworzył i pił Dylan Thomas; mieszkała, pracowała zanim została piosenkarką i umarła Amy Winehouse; pomieszkiwał i pisał Charles Dickens, przedstawiając wiele szczegółów dzielnicy w swych opowiadaniach.

dsc02330

Targowisko powstało w 1974r. W sklepikach i na targach m.in. wzdłuż Chalk Farm Road można znaleźć niemal wszystko. Szacuje się, że tygodniowo ten ogromny bazar różności odwiedza aż 500 tysięcy ludzi!

Kultowy targ o nazwie Stables Market powstał w miejscu stajni utworzonej w 1925r., w której zmieściło się do 900 koni, głównie w szczytowym okresie, gdy w Camden prężnie działał magazyn towarowy. Obecnie na targu można znaleźć odzież, antyki, nietypowe elementy wyposażenia wnętrz, biżuterię, przyprawy. Warto tam również spróbować międzynarodowych potraw korzystając z tego, co oferują stoiska z jedzeniem.

Dzielnica posiada system śluz i kanałów. W roku 1820 uruchomiono tu Regent’s Canal łączący Grand Junction Canal z Tamizą, umożliwiający transport towarów drogą wodną. Dziś z Camden Lock można wybrać się na wycieczkę barką do Little Venice lub do najstarszego na świecie ogrodu zoologicznego.


Subway Metro: Camden Town

1

dsc02373

dsc02367

4

2

6

5

LISSON GROVE

Idąc wzdłuż kanału od strony londyńskiego ZOO, minęłam rząd neoklasycystycznych rezydencji z pięknymi ogrodami ułożonymi na skarpie górującej nad kanałem. Ni stąd ni zowąd, ścieżka rowerowa skończyła się, a piesi wspinali się po schodkach na ulicę. Nie wiedziałam, czy powinnam iść dalej, choć byłam bardzo ciekawa, co kryje się za tajemniczą metalową furtką. neoklasycystycznych rezydencji z pięknymi ogrodami ułożonymi na skarpie górującej nad kanałem. Ni stąd ni zowąd, ścieżka rowerowa skończyła się, a piesi wspinali się po schodkach na ulicę. Nie wiedziałam, czy powinnam iść dalej, choć byłam bardzo ciekawa, co kryje się za tajemniczą metalową furtką.

Nikt nawet nie zwrócił uwagi na to, że przekroczyłam niewidoczny próg. Wzdłuż muru z wielkich donic wyrastały imponujące rośliny, krzaki pomidorów, a we wnękach stały ławeczki zapraszające do wypoczynku. Na gałęziach wisiały ręcznie wykonane ozdoby i wielkie sieci z równie wielkimi pająkami.

2-jak-zmniejszyc-fotke_pl

6-jak-zmniejszyc-fotke_pl

3-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Tuż obok wąskiego przejścia, zacumowane były kolorowe barki: niektóre piękne i czyste, a inne zaniedbane, opuszczone. Zaglądając do środka, dostrzegłam przytulne mikromieszkanka. Sądziłam, że to squaty, w których mieszkają na dziko artyści lub miejsce podobne do duńskiej Christianii.

1-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Czytając fora dotyczące organizacji mieszkania na łodziach w Londynie, okazało się jednak, że utrzymanie takiego lokum jest niezwykle kosztowne, więc stać na nie tylko nieliczne jednostki i pasjonatów. Wynajem miejsca na cumowisku, licencja, kupno i systematyczna renowacja łodzi, ścieki, ogrzewanie, elektryczność – to wszystko kosztuje obłędne pieniądze i wymaga ogromnego nakładu pracy mieszkańców.


? Trasa spacerowa wzdłuż kanału z Primrose Hill w kierunku Little Venice (2km).

Subway Metro: Marylebone Station

7-jak-zmniejszyc-fotke_pl

4-jak-zmniejszyc-fotke_pl

8-jak-zmniejszyc-fotke_pl

BOROUGH MARKET

Idealne miejsce dla smakoszy! Borough Market jest największym i najstarszym targiem spożywczym w Londynie – istnieje od ok. 1000 lat! Jeśli tak, jak ja uwielbiacie podróże kulinarne, wybierzcie się tam, by posmakować świata! Niesamowity zapach jedzenia unoszący się między straganami nie pozwoli przejść obojętnie obok smakowicie wyglądających produktów i dań. A w sercu targu, na skraju Park Street, znajdziecie uroczą instalację z kolorowych parasolek.


Light rail DLR Subway Metro: London Bridge Station

? Godziny otwarcia na górze strony.

1-jak-zmniejszyc-fotke_pl

2-jak-zmniejszyc-fotke_pl

3

4-jak-zmniejszyc-fotke_pl

M&M’S WORLD

To raj dla miłośników kolorowych pastylek! W czteropiętrowym sklepie znajdziecie nie tylko drażetki w niezliczonych ilościach, ale także gadżety, gry, odzież, interaktywne atrakcje i inne drobiazgi związane ze światem M&M’s.

Muszę przyznać, że wolę żelki, a do sklepu trafiłam przez przypadek, ale dzięki temu liczba na mojej liście kolorowych miejsc stała się parzysta!


Subway Metro: Leicester Square Station / Piccadilly Circus Station

2

3

NEAL’S YARD

Przeuroczy zaułek w dzielnicy Covent Garden nazwany na cześć polityka z XVII wieku, Thomasa Neal’a. W dzień skwerek jest prawie pusty, więc przechodnie nie wcinają się w kadr, za to wieczorami tętni życiem za sprawą wielu knajpek i sklepików.


Subway Metro: Covent Garden

? Lokalizacja: między Shorts Gardens a Monmouth Street.

1

2

SHOREDITCH

Shoreditch zamknięte jest w swoistym trójkącie z ulic: Old Street, Great Eastern Street i Shoreditch High Street. Ceglane mury ozdobione są muralami, dokoła królują second-handy, sklepy muzyczne z vinylami oraz autorskie sklepy z odzieżą. Wieczorami ulice pełne są stylowo odzianych, cieszących się rozmową i zabawą ludzi. W Allpress wypijecie najlepszą kawę w mieście, a na Brick Lane skosztujecie najpyszniejszego bajgla. Można tu poczuć autentyczny klimat miasta.


Subway Metro: Liverpool Street

 Allpress Espresso Bar

0

1

3

2

5

4

6

COLUMBIA ROAD MARKET

Kilkanaście minut spacerem na północny-wschód od Shoreditch znajduje się istniejący od 1869r. targ kwiatowy. Czynny jest w każdą niedzielę od 8:00 do ok. 15:00. Pierwotnie odbywał się w soboty i powstał dla potrzeb społeczności żydowskiej, by stworzyć miejsce handlu przeróżnymi towarami. Dziś można tam znaleźć setki gatunków kwiatów ciętych i doniczkowych, które wyglądają wspaniale! I ten zapach!


Subway Metro: Hoxton / Bethnal Green

? Lokalizacja: Columbia Rd, London E2 7RG

? Więcej informacji tutaj.

0-jak-zmniejszyc-fotke_pl

2-jak-zmniejszyc-fotke_pl

4-jak-zmniejszyc-fotke_pl

Mam nadzieję, że spodobały się proponowane przeze mnie miejsca, które warto zobaczyć w Londynie. Jeśli udało się Wam odwiedzić któreś z wymienionych zakątków, koniecznie podzielcie się wrażeniami!


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz