Design Kolorowe miejsca Tęcza USA

Nowy Jork kolorami: witrażowe rzeźby Toma Fruina.

Z wielką przyjemnością obserwuję artystów realizujących kreatywne pomysły na ubarwienie monotonnej przestrzeni i ofiarowanie tkance miejskiej coś od siebie. Jednym z nich jest nowojorski rzeźbiarz Tom Fruin, który potrafi wyczarować cuda ze stali i wielobarwnego szkła akrylowego (pleksi) pozyskanych z recyklingu.

Tom Fruin urodził się w 1974 roku w Los Angeles, a od wielu lat mieszka w Nowym Jorku. Tworzy monumentalne rzeźby nawiązujące do lokalnych konstrukcji budowlanych. Jego celem jest uczynić sztukę publicznie dostępną i odnawialną poprzez wykorzystanie odzyskanych materiałów i alternatywnej energii. Fruin wykorzystuje znalezione lub uratowane materiały do swojej pracy zainspirowany Nowym Jorkiem, gdzie wszystko ma jakąś historię i nawet rzeczy, które zostały odrzucone, są nasycone pewną jakością, ponieważ zostały użyte. Znajduje materiały, które przerabia i łączy, aby zrobić coś większego.

Serię swych kolorowych rzeźb nazwanych „Ikony” (dokładnie: Fruin’s Plexiglas and Steel ICON) artysta rozpoczął w Kopenhadze w 2010 roku od domku „Kolonihavehus”, który wystawiany był w różnych miastach na świecie. Swoją nazwę wziął od popularnych w Kopenhadze kolonihavehus: chatek ogrodowych, które pierwotnie miały zapewnić pracownikom państwowym schronienie przed ciasnymi warunkami życia w mieście.

Tom Fruin „Watertower”

Konstrukcja wystawiona w 2012 na dachu 20 Jay Street na Brooklynie (DUMBO), zbudowana była w całości z odzyskanego i poddanego recyklingowi pleksi i stali. Tom Fruin zebrał 1000 sztuk pleksi z firm i budynków w całym Nowym Jorku, a stal z Pensylwanii.

„Watertower” (ang. „Wieża ciśnień”) oświetlona była przez słońce w ciągu dnia, a w nocy zdobiły ją świetlne projekcje Jeffa Sugga, będące hołdem dla abstrakcji Pieta Mondriana z 1943 roku pt. „Broadway Boogie Woogie.”

tom fruin rzeźby
fot. tomfruin.com
fot. tomfruin.com

Watertower 3: R.V. Ingersoll

Rzeźba rzeźba zasilana energią słoneczną autorstwa brooklyńskiego artysty powstała w 2014 roku. Była widoczna przez rok na dachu 334 Furman Street, w pobliżu Mola 5. Fruin skomponował „Watertower 3” z około tysiąca kawałków akrylu od Evonik Industries, producenta płyt akrylowych. Dodatkowe przezroczyste odpady złomu akrylowego zostały pozyskane ze sklepów ze znakami w Chinatown. Reźba wykorzystuje energię odnawialną z paneli słonecznych do zasilania oświetlenia LED.

View this post on Instagram

Repost @mattpugs crazy sharp shot!!

A post shared by Tom Fruin (@tomfruin) on

Tom Fruin „Windmill”

„Wiatrak” Toma Fruina to w pełni funkcjonalna rzeźba o wysokości 1200 cm. Jest siódmym dziełem w jego uznanej na całym świecie serii „Ikon” wykonanej z charakterystycznych materiałów.

View this post on Instagram

Colors for a white day!

A post shared by Tom Fruin (@tomfruin) on

Tom Fruin – artysta przy pracy

Mam nadzieję, że będę miała szansę zobaczyć na żywo prace Toma Fruina, bo stara się on pięknie kolorować otoczenie tworząc rzeźby grające ze światłem. Jak podobają Wam się jego prace? A może widzieliście którąś na własne oczy?

Zapraszam również do polubienia i obserwowania kanałów w social media:

Instagram kolory: @ola_chasingcolors

Instagram wnętrza: @ola_sweethome

Fanpage: Chasing Colors – Aleksandra Kaliszan