Nepal

Podróż do Nepalu: 5 rzeczy, za które pokochałam ten kraj.

Ta podróż pozwoliła mi poczuć wszystkie uczucia. Zawsze chciałam tam pojechać, ale połączenia lotnicze nie były korzystne – z wizą tranzytową do Indii i innymi komplikacjami. Pewnego dnia w sierpniu 2013r. przeczytałam, że już od września Turkish Airlines uruchamiają bezpośrednie połączenie z Istambułu do Katmandu. Od razu wiedziałam, że to odpowiedni czas i miesiąc później siedziałam na pokładzie samolotu do Nepalu. Pasażerowie ubrani byli w profesjonalną odzież trekkingową gotowi na trekking wokół Annapurny, a ja, cóż: brudne trampki, legginsy, bagaż podręczny ze zwiniętymi w kłębki rzeczami i brak pojęcia o tym, co zastanę na miejscu.

 

LUDZIE

Nigdy wcześniej nie spotkałam tylu szczęśliwych ludzi w jednym miejscu. Nie mają nic, ale doceniają wszystko, co mają. Po prostu. Nie ma ciepłej wody, kuchenki do gotowania, szczoteczki do zębów, pralki i innych podstawowych sprzętów czy kosmetyków, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Dzielili się ze mną wszystkim, bym mogła poczuć się jak w domu. Podróż do Nepalu była niesamowitym duchowym przeżyciem.

WP_002138

podróż do nepalu

????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 

CIĘŻKA PRACA

Nepalczycy budują domy samodzielnie od zera. Cała rodzina nosi cegły w załadowanych ciężarem koszach o nazwie „doko”. Kobieta niosąca kosz była wtedy w zaawansowanej ciąży.

SAM_1519

„Doko” trzyma się na jednym pasku, który wiesza się na głowie. Ten chłopiec rzucał cegły do kosza nad swoją głową!

SAM_1516

SAM_1272

DSC07203

 

MODLITWA

To moje ulubione zdjęcie z Nepalu. Wstałam o 4 nad ranem, by zobaczyć wschód słońca nad szczytami Himalajów. Usłyszałam wtedy szepty porannej mantry i bijące dzwony.

SAM_1717

WP_002005

Nawet malutkie dzieci okrążały świątynie w modlitwie, naśladując swoje mamy…

SAM_1753

 

ARCHITEKTURA

Swayambhunath w Katmandu, znana jako Świątynia Małp, powstała w piątym (!) wieku n.e. Uznawana za miejsce święte przez wyznawców buddyzmu i hinduizmu.

????????

Panauti, jedna z najstarszych świątynnych wiosek Nepalu, założona w 13 wieku. Wygląda, jakby od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

???????????????????????????????

 

NATURA

Cóż… to zdjęcie pewnie nie powinno się tutaj znaleźć, ale jest bardzo osobiste. ;-) Przez cały pobyt próbowałam walczyć z arachnofobią.

SAM_1619

Po raz pierwszy zobaczyłam, jak uprawia się ryż.

DSC07205

Zbiory kukurydzy przy bardzo ważnej dla buddyjskich pielgrzymów świątyni Namo Buddha.

WP_002049

Suszenie papryczek chili.

SAM_1583

Nepal, to wspaniały kraj pełen dobrych ludzi, pięknych krajobrazów, wspaniałego jedzenia. Jeśli kiedyś podróż do Nepalu przeszła Wam przez myśl, nie ma co się zastanawiać, bo warto!

Więcej wpisów o mojej podróży do Nepalu znajdziecie tutaj.

Zapisz

Close