Australia Hongkong Kuchnia Kultura Litwa Łotwa Nepal Sycylia

Najdziwniejsze jedzenie, jakiego próbowałam.

Dla mieszkańca kraju, którego menu pełne jest dziwnych rzeczy, takich jak: surowa wołowina z surowym żółtkiem, napój z gotowanych owoców, zupa z krwią kaczki, zepsuta kapusta, wyrób z krwią świni, smarowidło do chleba z wieprzowego tłuszczu, sądziłam, że nic mnie już nie zaskoczy, ale za każdym razem, gdy odwiedzam nowy kraj, cieszę się, że nie miałam racji. Poniżej najdziwniejsze jedzenie, jakiego miałam okazję spróbować – wprawiło w osłupienie moje oczy lub nos i sprawiło zarazem, że kubki smakowe tańczyły z radości. Oto kuchnia świata moimi zmysłami!

 

Kiwi Poo, Kiwi Wee… (Nowa Zelandia)

 

Kupka kiwi, siuśki kiwi, owcze bobki – to rodzynki i orzeszki w czekoladzie.

?!

602485_10152806610025472_696428729_n

Maqluba (Ramallah, Autonomia Palestyńska)

 

DSCF5584Na wymianie studenckiej w Niemczech miałam szczęście mieszkać w akademiku pośród sąsiadów z całego świata. Pewnego dnia wraz z koleżankami zdecydowałyśmy się zorganizować wspólny posiłek polsko-palestyński.

Chłopcy przygotowali Maklubę, w dosłownym tłumaczeniu znaczy „do góry nogami”. To danie popularne zarówno w Palestynie, jak i wielu krajach arabskich. Ryż, bakłażan i kurczak lub wołowina gotowane są razem w wielkim kotle, który potem należy odwrócić na duży talerz, jak babkę z piasku.

Brioche con Gelato (Ragusa, Sycylia)

 

Jest gorący lipcowy poranek, a Ty siedzisz sobie w małej włoskiej kawiarence w otoczeniu barokowej architektury. Tuż obok, jakaś para gra na fortepianie na cztery ręce przygotowując się do konkursu. Zamawiasz typowe sycylijskie śniadanie i dostajesz słodką bułkę wypchaną tłuściutkimi lodami. Czyż to nie raj?

PicMonkey Collage2

Mpanatigghi (Modica, Sycylia)

 

Chrupiące ciastko, które można zjeść tylko w Modice na Sycylii. Wypełnione jest migdałami, cukrem, czekoladą i… wołowiną!

PicMonkey Collage

Cipolle di Giarratana

 

Zaniemówiłam, gdy w kuchni mojej koleżanki zobaczyłam kosz pełen wielkich cebul. Są większe niż głowa kota i typowe dla miasteczka Giarratana w południowo-wschodniej Sycylii. Mama koleżanki upiekła je z czosnkiem i jedliśmy je potem na zimno. Wyobraźcie sobie miny straży granicznej, gdy podczas odprawy zobaczyli skan cebul w moim plecaku!

PicMonkey Collage4

Chicco był również niesamowicie zszokowany, że Człowiek robi mu zdjęcie z czymś dziwnym obok głowy, ale po prostu kontynuował bycie doskonałym.

????????????????????????????

Birramisù (Ragusa, Sycylia)

 

Tiramisu dla dorosłych z piwem zamiast kawy.

23

Hematogenas (Wilno, Litwa)

 

Pewnego ranka podczas wyprawy do krajów bałtyckich, kupiłam w markecie wszystko, co zawierało czekoladę. Wybrałam dla siebie huśtawkę na placu zabaw i poczułam się niezwykle beztrosko z taką ilością cukru w kieszeni. Jednym z moich skarbów był popularny w Rosji batonik odżywczy, zawierający ogromną dawkę żelaza. Głównym składnikiem jest krowia krew. Yyy, nie.

PicMonkey Collage3

Piejura (Ryga, Łotwa)

 

Moi couchsurfingowi gospodarze w Rydze ugotowali dla mnie chyba wszystkie możliwe narodowe potrawy mimo trzydziestostopniowego upału. Jedną z pyszności był chłodzący deser: zimna zupa z chleba z rodzynkami.

DSCF1054

Pizza z mięsem krokodyla (Australia)

 

Krokodyl, hmm… coś jak ryba i kurczak w jednym.

1403059_10153584326620472_1795365687_o

Dal Bhat (Katmandu, Nepal)

 

Dal (soczewicza) bhat (ryż), to danie popularne w Nepalu, Indiach i Bangladeszu. Składa się z ryżu, warzyw i mięsa polanych zupą z soczewicy i wymieszanych ręką. Mój pierwszy wieczór w domu gospodarzy i mój brak przygotowania, by jeść ręką! Dobrze, że zabrałam płyn dezynfekujący. Było pycha!

6

Zupa z czarnego sezamu (Hongkong)

 

To była moja pierwsza noc próbowania smaków Hongkongu i od razu okazała się świetna! Zupa była ciepła i słodka. Spożywanie jej w ciemnej uliczce na uboczu sprawiło, że ta chwila była jeszcze bardziej ekscytująca!

904134_10152787374985472_487025475_o


Durian (Hong Kong)

 

Prawdopodobnie nie muszę przedstawiać owoca o najbardziej odrzucającym zapachu. Zakazane jest przewożenie duriana publicznymi środkami transportu, samolotami i trzymanie w hotelach. Można go kochać lub nienawidzić, ale mnie zasmakowała jego delikatna konsystencja i śmietankowy smak!

920708_10152791657160472_1533209276_o


A jakie było najdziwniejsze jedzenie, jakiego Wy spróbowaliście?

 

Zapisz