Tęcza TO I OWO

Top 20 – najbardziej kolorowe teledyski.

najbardziej kolorowe teledyski

Entuzjastyczny odbiór tekstu o kolorach w kinematografii zachęcił mnie do poszukiwań interesujących zestawień barw również na innych płaszczyznach wykraczających poza podróże. Tym razem zestawiłam najbardziej kolorowe teledyski. Przeglądanie klipów i filtrowanie informacji o powstawaniu teledysków było świetną kreatywną zabawą oraz szansą na poszperanie w archiwach i poszerzenie muzycznej biblioteki.

 

Najbardziej kolorowe teledyski

 

 

1. José González – Heartbeats

Mimo, że jest to spot reklamowy, gdybym mogła być wideoklipem, byłabym tym wyprodukowanym dla Sony Bravia. Lubię w nim wszystko: 250000 (!) kolorowych kauczukowych piłeczek, koncepcję, hipnotyzujące zwolnione tempo, San Francisco, idealnie dopasowaną ścieżkę dźwiękową.

Wyreżyserował go Nicolai Fuglsig z pomocą guru od efektów specjalnych, Barrym Conner’em. Piosenka jest coverem utworu szwedzkiego zespołu The Knife. Imponujący making of reklamy możecie zobaczyć tutaj.

 

2. The Rolling Stones – She’s a Rainbow

Psychodeliczny klip ukazał się we wrześniu tego roku z okazji 50 rocznicy wydania albumu Their Satanic Majesties Request z 1967 roku. Tekst utworu napisali Mick Jagger i Keith Richards. Chciałabym mieć ubrania złożone z wzorów ujętych w animacji! A tekst, cóż, jakby o mnie. ;)

Piosenkę można usłyszeć również w tle innej reklamy Sony, tym razem z kolorowymi zajączkami z ciastoliny Play-Doh.

 

3. OK Go – The One Moment

Tę niezwykłą grupę poznałam dzięki kinowej relacji tegorocznych przemówień TED – opowiadali o tym, jak wpaść na genialny pomysł. To kreatywni młodzieńcy, których wszystkie teledyski wymagają ogromu pracy, nakładu czasu i wielkiej cierpliwości. Inne klipy również są godne uwagi i tętnią kolorami, np. Upside Down nakręcone na pokładzie lecącego samolotu w stanie nieważkości, Primary Colors stworzone do jednego z odcinków Ulicy Sezamkowej, I Won’t Let You Down, Obsession i wiele innych.

 

4. Jain – Makeba

Utwór francuskiej wokalistki Jain, czyli Jeanne Galice pochodzi z albumu Zanaka (2015) i w tym roku został nominowany do Nagrody Grammy za najlepszy teledysk. Utwór odnosi się do Miriam Makeba z Johannesburga, znanej jako Mama Africa. Poza tym, że była ona piosenkarką i aktorką, była też Ambasadorką Dobrej Woli ONZ i aktywistką broniącą praw człowieka. Oglądając teledyski Jain nie mogę przestać się uśmiechać. Jego kontynuacją

 

5. Radiohead – Fake Plastic Trees

Klip do ballady rockowej z albumu The Bends z 1995 wyreżyserował Jake Scott. Ma przedstawiać alegorię śmierci i reinkarnacji.

 

6. Muse – Stockholm Syndrome

Utwór pochodzi z albumu Absolution z 2003 roku. Teledysk został sfilmowany kamerą termowizyjną. Klip przedstawia muzyków w filtrze podczerwieni.

 

7. Coldplay – Every Teardrop Is a Waterfall

To pierwszy singel Coldplay z albumu Mylo Xyloto z 2011 roku. Optymistyczny wideoklip wyreżyserowł Mat Whitecross w technice animacji poklatkowej wykorzystując kolorowe grafitti w tle. Kręcony był w Millennium Mills w pobliżu portu lotniczego London-City, ale są w nim też ujęcia z Los Angeles.

 

8. Tame Impala – Feels Like We Only Go Backwards

Klip do utworu australijskiej grupy muzycznej idealnie wpasowuje się w klimat muzyki, jaką tworzą. Wyreżyserowany został przez Joe Pelling’a i Becky Sloan. Wideo przedstawia sztukę psychodeliczną.

 

9. Max Cooper – Order From Chaos

Klip stworzyła grupa projektantów ruchu na prośbę Cooper’a, muzyka z Londynu, którego zainspirowały krople deszczu osiadające na szybie jego mieszkania. Dynamiczne, kolorowe wzory symbolizują zmieniające się i ewoluujące rzeczy i organizmy żywe. Utwór znajduje się w albumie Emergence z 2016 roku.

 

10. Metronomy – Radio Ladio

To utwór brytyjskiej grupy z albumu Nights Out (2008). Ekscentryczny teledysk został stworzony przez Daniela Breretona.

 

11. Parekh & Singh – I Love You Baby, I Love You Doll

Jeśli lubicie filmy Wesa Andersona, to na pewno spodoba Wam się teledysk dreampopowego duetu z Kalkuty. Ich klip został nakręcony z niskim budżetem. W krótkim czasie zdobył grubo ponad milion wyświetleń. Jego estetyka inspirowana była twórczością amerykańskiego reżysera. Polecam również teledysk do utworu Ghost.

 

12. Beck – Colors

Utwór eklektycznego artysty z nowego albumu o tym samym tytule różni się od typowych dla Beck’a folkowych kawałków. Colors jest bardziej klubowy, a nogi same rwą się do tańca. A jeśli chodzi o teledysk, w tym przypadku grzebiąca w kolorowych zawiesinach dłoń niektórych hipnotyzuje, a innych obrzydza. Do której części publiczności należycie?

 

13. Jamie xx – Loud Places

Mimo, że kolorowe konfetti pojawiają w klipie dopiero po upływie trzeciej minuty, nie mogłam go pominąć, bo bardzo lubię ten klimat. Utwór znajduje się w albumie o nazwie In Colour (2015). Wyreżyserowali go Simon Halsall i JB Babenhausen.

 

14. Daft Punk – One More Time

Utwór francuskiego duetu ma już 17 lat, ale wciąż się nie nudzi. Klip w formie anime został częścią Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem, japońskiego filmu animowanego stworzonego przez Leiji Matsumoto na prośbę Daft Punk. Wszystkie teledyski utworów z ich albumu Discovery tworzą spójną historię.

 

15. Björk- It’s Oh So Quiet

To kultowy cover piosenki Betty Hutton z 1951 roku. Klip do utworu przerobionego przez Björk w 1995 roku wyreżyserował Spike Jonze. Kręcony był w Dolinie San Fernando w Kalifornii. Teledysk był nominowany do mnóstwa nagród w różnych kategoriach muzycznych. I ta sukienka!

 

16. Katy Perry – This Is How We Do

To eksplozja pasteli, pop artu i mody vintage. Teledysk utwóru z albumu Prism (2013) w pełni oddaje popową i barwną naturę piosenkarki. Reżyserem był nowozelandzki filmowiec Joel Kefali. Klip kręcono w studio w Los Angeles.

 

17. The Dumplings – Technicolor Yawn

Czas na rodzimą muzykę. Uwielbiam Pierożki! Teledysk do singla z ich debiutanckiego albumu No Bad Days (2014) wyreżyserował Arkadiusz Nowakowski. Klip otrzymał nagrodę Yach Film 2014 w kategorii Aranżacja Przestrzeni.

 

18. Taco Hemingway – Deszcz na betonie

To utwór polskiego rapera z albumu Marmur (2016), którego mogę słuchać bez końca! Twórcy klipu: Tomasz Domański, Mikołaj Olizar-Zakrzewski i Łukasz Partyka w 2016 roku otrzymali Grand Prix w konkursie Yach Film Festival dla najlepszych wideoklipów.

 

19. Łąki Łan – Pola Ar

Radosna, energetyczna, taneczna, piosenka o bezkresnej Miłości, która wypełnia Wszechświat – tak definiuje utwór z albumu Syntonia portal Wybieram Kulturę. Animowany klip muzyczny oparty o technikę kolażu zrealizowany został przez Kompanię Muzyczną Pomaton.

 

20. Pogodno – Tak To Teraz

Wideoklip, w którym zagrało 30 aktorów, m.in. Danuta Stenka, wyprodukowany został przez Juzz Media. Sebastian Juszczyk zajął się reżyserią, scenariuszem i montażem. Zdjęcia opracował Paweł Maluśki.

 


Mam nadzieję, że wybrane przeze mnie najbardziej kolorowe teledyski przypadły Wam do gustu. Udało się Wam znaleźć coś dla siebie?

Jeśli przychodzą Wam do głowy równie barwne klipy, podzielcie się koniecznie. :-)

 

 

Source of the picture from Sony Bravia commercial:

https://www.pinterest.com.mx/pin/203295370648753394/