Design Kolory

Malowane suszone liście – sposoby na wykorzystanie ich we wnętrzach.

Regał z opasłymi encyklopediami będący stałą częścią krajobrazu mojego pokoju niespodziewanie przyciągnął wzrok, jakby nagle po ponad dziesięciu latach spędzonych niezmiennie w tej samej pozycji zmienił się nie do poznania. Coś kazało mi otworzyć dawno zapomniany atlas świata i słownik, z których wysypało się mnóstwo suszonych kwiatów i liści z datami wypisanymi na dołączonych karteczkach: 2000, 2005, 2008… Suszone liście malowane wspomnieniami.

malowane liście

Wysypałam je na biurko i zaczęłam przypominać sobie momenty i miejsca w których zbierałam dary natury: niedzielna wędrówka po lesie z dziadziusiem i młodszą kuzynką – urządziliśmy wtedy konkurs rzucania szyszkami w pień sosny; spacer po hiszpańskim Palafrugell i drzewa eukaliptusa rosnące obok palm wzdłuż drogi; kaliski Park Przyjaźni; kawałek skórki cytryny w kształcie serduszka, jeszcze z czasów pobytu w duńskiej szkole, bo Asia posadziła w naszym salonie cytrynowe drzewko, jak w tej piosence o Lemon Tree…

Niektóre trafiły z powrotem między kartki słownika, ale kilka postanowiłam pomalować. Ostatnio popularne są antystresowe, wyciszające kolorowanki. Czemu by więc nie spróbować stworzyć malowane liście?

MARKER OLEJOWY

Do stworzenia wzorków na wysuszonych liściach wystarczy marker olejowy. Markery dostępne w różnych kolorach można zdobyć w sklepach papierniczych i plastycznych, stacjonarnie lub online (6-18zł). Na swą pierwszą przygodę z malowaniem wybrałam markery w kolorach białym, czarnym i złotym.

Farba wysycha w ciągu kilku minut i niedługo po stworzeniu wzorów, możemy na przykład oprawić dzieła w ramki.

 

JAK WYKORZYSTAĆ MALOWANE LIŚCIE?

 

1. MIEDZIANE RAMKI

Suszone kwiaty i liście w szkle oprawione w miedziane lub drewniane ramki to pomysł, który już dawno mnie zauroczył i który wprowadzę do salonu, gdy tylko będę mogła wbijać gwoździe w ściany. Taki ścienny ogród botaniczny wygląda przepięknie dając wrażenie niezwykłej harmonii. Lubię, gdy natura wchodzi do wnętrza i z nim współgra.

Miedziane ramki oferuje marka Hübsch. Produkt dostępny jest online na sfmeble.pl.

Speckled Fawn pokazuje, jak wykonać takie ramki samodzielnie przy użyciu zwykłej antyramy.

 

źródło: LOODS 5
źródło: COUNTRY LIVING

 

2. OZDOBNY MOBIL

Wystarczy nitka lub cienki sznurek, kilka suszonych liści i gałązki, by stworzyć oryginalną dekorację do domu. Wszystko zależy od naszej fantazji, a gotowe pomysły na mobile znajdziecie u Paper & Fox oraz Craft Foxes.

źródło: PAPER & FOX

 

3. KOLOROWA GIRLANDA

Suszone liście malowane na różne kolory doskonale wkomponują się w wystrój pokoju dziecięcego, posłużą jako ozdoba na przyjęciu lub dodają kolorystycznego akcentu w minimalistycznie urządzonym wnętrzu. Przykładowe instrukcje wykonania ozdobnego banera zaprezentowali Alisa Burke i IMDREWSCOTT.

źródło: ALISA BURKE
źródło: IMDREWSCOTT

A Wy zbieracie liście i kwiaty do zasuszenia? Wykorzystywaliście je kiedyś w podobny sposób, a może służą jako pamiątka? Koniecznie podzielcie się swoimi inspiracjami. :-)

Close