Gdańsk Kolorowe miejsca Polska Tęcza

Gdańsk kolorami: niezwykła Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie.

Niedzielne popołudnie w kwietniu zeszłego roku. Wracając do domu pociągiem relacji Gdańsk-Wrocław, otworzyłam nową książkę i, ku mojemu zaskoczeniu, akcja rozgrywała się na Przymorzu – dzielnicy Gdańska, w której spędziłam kilka ostatnich dni. Z Przymorzem sąsiaduje Zaspa-Młyniec stanowiąca płótno dla ogromnych murali. To właśnie tam mieści się wspaniała Kolekcja Malarstwa Monumentalnego.

Trójmiasto pachniało wtedy wiosną. Drzewa i krzewy tonęły w pachnących miodem kwiatach. Wreszcie mogłyśmy napić się kawy na balkonie.
Był to cudowny, beztroski weekend z przyjaciółkami z wymiany studenckiej, przepełniony radością i wytęsknionymi rozmowami. Towarzyszył nam sentymentalny smak truskawkowego musującego wina, które przypominało erasmusowe chwile sprzed dziesięciu lat.

Murale Gdańsk Zaspa – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego

Imponująca galeria na Zaspie składa się z 60 murali i 19 wejść do klatek. Realizowano ją w ramach projektów Festiwal Monumental Art oraz Gdańskiej Szkoły Muralu. Pierwsze dzieła powstały w 1997 roku z okazji obchodów tysiąclecia Gdańska.

Jednym z najważniejszych murali na Zaspie jest powiększone zdjęcie Lecha Wałęsy z 2008 roku. Znajduje się na ścianie bloku przy ul. Pilotów 17f, a jego autorem jest Piotr Szwabe vel Pisz, gdański malarz i animator kultury. To tam kiedyś mieszkał Lech Wałęsa, a dzieło stworzono w 25. rocznicę przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla.

Poniżej jeden z pierwszych murali powstałych w 1997 roku autorstwa Pawła Karczewskiego.

kolekcja malarstwa monumentalnego

Festiwal Monumental Art

Festiwal organizowany był regularnie do roku 2016. Jego kuratorem był
Piotr Szwabe vel Pisz. Jak możemy wyczytać na oficjalnej stronie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, kolekcja „jest inicjatywą lokalną mającą na celu ożywienie przestrzeni blokowiska oraz umożliwienie mieszkańcom codziennego obcowania ze sztuką.” Zamierzeniem Festiwalu Monumental Art było stworzenie największej w Europie galerii murali autorstwa artystów z całego świata. W 2017 roku wyjątkowość malowideł ściennych z Zaspy zostało docenione i wyróżnione przez amerykański portal Huffington Post wśród 26 miejsc na świecie z najpiękniejszą sztuką uliczną.

Gdańska Szkoła Muralu

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie zawiera wiele prac zbiorowych Gdańskiej Szkoły Muralu. To inicjatywa dla osób zainteresowanych realizacjami w przestrzeni miejskiej z zakresu malarstwa ściennego, nauki projektowania. Warsztaty artystyczne prowadzone przez prof. Jacka Zdybla z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Rafała Roskowińskiego uważanego za guru polskiego muralu, obejmują wykłady autorskie, zajęcia technologiczne i realizacje na elewacjach budynków.

Upodobałam sobie szczególnie dwa z poznanych dzieł Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Pierwsze, to „Sąd ostateczny żywy w pikselach” z 2017 roku autorstwa Piotra Szwabe, zlokalizowany przy ul. Skarżyńskiego 6F. Artysta zainspirował się średniowiecznym tryptykiem autorstwa Hansa Memlinga i dopiero po znacznym oddaleniu się od ściany bloku dostrzegamy całość. Zajmuje ponad 300m2 i składa się z ok. 4000 kwadratów pomalowanych za pomocą wałków i pędzli w 40 kolorach.

Moją uwagę przykuła również ściana pełna kropek przy ul. Pilotów 8h. Mural „PGR ART” (2009) stworzyli Mikołaj Jurkowski i Sylwester Gałuszka. Przedstawia zakodowany binarnie cytat z powieści „622 Upadki Bunga czyli Demoniczna Kobieta” Witkacego: „Sztuka jest odrębnym światem, jest ostatecznym odbiciem jedności bytu.” Suma kropek o średnicy 50 i 20 nawiązuje do przypadającej wówczas 70. rocznicy śmierci artysty.

Jak zwiedzać Kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie?

Pokazałam Wam niewielką część tej niezwykłej kolekcji i serdecznie polecam wybrać się na spacer po Zaspie, by zobaczyć galerię na żywo. Każdy znajdzie tam coś dla siebie, bo przekrój stylów malarskich i tematów jest bardzo szeroki.

Lokalni przewodnicy oferują bezpłatne wycieczki, na które można zapisać się tutaj.

Mapę i przewodnik można pobrać w wersji elektronicznej tutaj. Samodzielne zwiedzanie dostępne jest również z aplikacją Foursquare.

Będzie mi bardzo miło, jeśli dacie znać, czy zachęciłam Was do odwiedzenia galerii na Zaspie. A może już zdążyliście ją odwiedzić? Jak Wam się podobało? :-)

About

Podróżuję w pojedynkę i tropię kolory w otoczeniu. Moją pasją jest projektowanie wnętrz i sztuka. Tęczowe miejsca i designerskie smaczki pojawiają się tu, by Was cieszyć i poprawiać nastrój – szczególnie w chwilach, gdy w sercu lub za oknem przeważają demotywujące szarości.