Kolorowe miejsca Łódź Polska Tęcza

Kolorowa Łódź oczami mieszkańca – post gościnny autorstwa Dawida Lasocińskiego.

Jakiś czas temu Dawid Lasociński piszący o podróżach na swojej stronie Świat Hegemonazaprosił mnie do rozmowy o blogowaniu i poszukiwaniu kolorów w otoczeniu. Pomyślałam, że skoro Dawid dobrze zna Łódź, o której barwach nie pisałam jeszcze na blogu, poproszę go o rewanż w postaci postu gościnnego. Przed Wami tętniące kolorami, bardzo ciekawe miejsca w Łodzi, które warto zobaczyć.

***

WSZECHOBECNA SZAROŚĆ – ALE CZY NA PEWNO?

Z jakim kolorem kojarzy mi się Łódź? Z szarością – taka odpowiedź jako pierwsza ciśnie się na usta. Polskie miasta nie są kolorowe, nie mamy takiej tradycji. A nawet jeżeli jedno czy drugie miejsce zostanie odmalowane żywszymi kolorami, to wszechobecny smog i zanieczyszczenia szybko stłamszą barwnego odmieńca.

ul. Piotrkowska, fot. Dawid Lasociński
GDZIE w łodzi ZNALEŹĆ MOŻNA KOLORY?

Żywych barw w Łodzi trzeba się naszukać. Miasto z dnia na dzień pięknieje, remonty wydobywają zapomniane piękno ze starych kamienic, ale w większości przypadków dominują pastele. Z drugiej strony, jeżeli ktoś już odważniej pomaluje budynek, zazwyczaj wychodzi pstrokacizna, a nie kolorystyka. Na szczęście uporczywe poszukiwania przyniosły efekty – znalazłem w Łodzi miejsca cieszące oko kolorami przez okrągły rok, jak i takie, które rozkwitają barwami jedynie sezonowo.

Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
MANUFAKTURA

Przez tę galerię handlową codziennie przewalają się tłumy ludzi, ale nie ma w Łodzi miejsca, gdzie mądrzej wykorzystano by łączenie kolorów. Wystarczy popatrzeć na małą architekturę – ławki, stojaki na rowery czy kierunkowskazy. Odważne barwy wspaniale współgrają z czerwienią odrestaurowanych murów fabrycznych. A gdy nadchodzi lato i na rynku tworzy się piaszczysta plaża, kolorów jest jeszcze więcej. Również nocą warto przespacerować się do Manufaktury, by popatrzeć przez chwilę na podświetlane fontanny.

Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
STREET ART

Łódź muralami chwali się nie od dzisiaj (mapa łódzkich murali). Swoją drogą, jeżeli ma się na stanie tak wiele pustych, obskurnych ścian budynków, to aż grzech ich jakoś nie zagospodarować. Jednak nie wszystkie malowidła ścienne są nasycone kolorami. Wybrałem dwa, które najbardziej lubię i które świetnie wpisują się w temat – może dlatego, że zostały stworzone przez południowoamerykańskich artystów?

W samym centrum, u zbiegu ulic Sienkiewicza i Traugutta, nie sposób nie spojrzeć w oczy Artura Rubinsteina autorstwa Eduardo Kobry. Przy okazji można w pobliżu skosztować rzemieślniczych lodów, które zostały uznane za najlepsze w Łodzi.

Łódź ciekawe miejsca
Artur Rubinstein autorstwa Eduardo Kobry, fot. Dawid Lasociński

Wielbiciele sztuki ulicznej mogą nacieszyć wzrok muralem autorstwa Inti. Trzeba pojechać na obrzeża miasta, na Retkinię, gdzie na bloku przy ulicy Wyszyńskiego 80 zobaczymy postać podróżnika lub pasterza (w zależności od interpretacji).

Łódź ciekawe miejsca
Inti, ul. Wyszyńskiego 80, fot. Dawid Lasociński
SKANSEN MIEJSKI

Sądzę, że wielu Łodzian nie ma bladego pojęcia o istnieniu skansenu, a jeżeli nawet wiedzą, że coś takiego istnieje, to nie potrafią zlokalizować, gdzie dokładnie się znajduje. Może dlatego zawsze jest tam pusto? Nie spodziewałem się, że łódzcy tkacze mieszkali w kolorowych domach. Patrząc na chylące się ku upadkowi nieliczne drewniane budynki, które można jeszcze gdzieniegdzie w przeróżnych zakątkach miasta spotkać, aż nie chce się wierzyć, że w czasach swojej młodości mogły być odmalowane tak żywymi barwami.

Spacer po skansenie mieszczącym się na tyłach Białej Fabryki (wejście od ul. Milionowej) polecam nie tylko miłośnikom kolorów, ale wszystkim ciekawym historii dawnej Łodzi. Wstęp jest bezpłatny.

Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
AKADEMIA SZTUK PIĘKNYCH

Sama nazwa zobowiązuje. Oddane do użytku w 2013 roku kolorowe budynki mieszczą Centrum Nauki i Sztuki oraz Centrum Promocji Mody z najdłuższym w Europie wybiegiem dla modelek.

Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
Festiwal Światła – Light Move Festival

Prawdopodobnie nie ma lepszej i bardziej rozpoznawalnej imprezy festiwalowej w Łodzi. Przez trzy dni wczesną jesienią (w 2017 na przełomie września i października) wieczorami trwają pokazy świetlne w centrum Łodzi. Przychodzą tłumy. Te kolory raz w życiu trzeba zobaczyć.

Łódź ciekawe miejsca
fot. Dawid Lasociński
fot. Dawid Lasociński
Instalacja Jerzego Janiszewskiego

Funkcjonuje tylko w okresie letnim na Starym Rynku w Łodzi. Na specjalnej siatce nad rynkiem rozwieszono tysiące kolorowych wstążek, które powiewając na wietrze tworzą wręcz impresjonistyczny pejzaż. Widok wstążek niczym magnes, na pusty poza sezonem rynek, przyciąga latem wielu ludzi, którzy spacerują, fotografują lub po prostu obserwują falującą barwami przestrzeń.

stary rynek w łodzi
fot. Dawid Lasociński
ŁÓDŹ JESIENIĄ

Polska jesień, jeżeli tylko dopisze słońce, jest najbardziej kolorową porą roku. Na jesienne spacery polecam Park Poniatowskiego – żadne inne miejsce w Łodzi nie zapewnia aż takiej ferii kolorów.

fot. Dawid Lasociński

Pokazałem miejsca dla mnie najważniejsze, do których lubię wracać. Jednak jestem przekonany, że każdy może stworzyć swoją własną kolorową mapę Łodzi. Moja pewnie też podlegać będzie zmianom wraz z postępującą odnową i rewitalizacją kolejnych kwartałów, w miarę pojawiania się w przestrzeni miejskiej kreatywnych pomysłów samych Łodzian.

ul. Piotrkowska fot. Dawid Lasociński

Choć Dawid podszedł do tematu sceptycznie twierdząc, że Łódź jest miastem dość szarym, uważam, że doskonale udało mu się zrealizować misję! Jak sądzicie? :-)

Jeśli macie ochotę poszukać kolorów w swoim miejscu zamieszkania i podzielić się tym na moim blogu, serdecznie zapraszam!