Belgia Europa Kuchnia

Bruksela: czekoladą płynąca stolica Europy.

Właśnie rozpoczynał się listopad 2010 roku, gdy na skrzyżowaniu Rue de la Bourse z Bulwardem Anspach zapaliłam pierwszego w życiu papierosa. Miał smak czekolady – jak całe miasto zresztą – i bardzo kręciło mi się po nim w głowie. Pokasłując, wsłuchiwałam się w przeciągający głoski akcent koleżanki z Grecji o miedziano-rudych włosach instruującej jak się ów black devilem zaciągać. Potem nastąpiło całe niebo prawdziwej czekolady: pralinki, gofry, kostki w sreberku, płynna z fontanny. Bo przecież Bruksela to nie tylko Parlament Europejski i dyplomaci w ekskluzywnych garniakach wpadający do sieciówki po pospieszny łyk espresso…

DSCF6028

hh

DSCF5757

Okazja na spontaniczne zwiedzanie stolicy Belgii pojawiła się podczas pobytu na wymianie studenckiej w niemieckim Essen. Chcąc praktykować język niemiecki, zdecydowałam się na Zagłębie Ruhry. Opiekunka grupy drwiła wtedy: w zagłębiu przemysłowym jest przecież szaro, brudno i nudno, dlaczego nie Morze Śródziemne? Na szczęście bardzo się myliła, bo akademik szybko stał się domem – multikulturowym mikrokosmosem – a Essen okazało się świetną bazą wypadową do ciekawych okolicznych miast (Kolonia, Akwizgran, Münster). Co więcej, w przeciągu dwóch godzin jazdy pociągiem mogłam znaleźć się w innym kraju! (Paryż, Amsterdam, Haga, Maastricht, Bruksela). Raj!

IMG_2488

JAK ZWIEDZAĆ?

Sposobów na zwiedzanie Brukseli jest kilka: fani komiksów mogą udać się na spacer ich szlakiem, dla wielbicieli piwa to doskonałe miejsce na spróbowanie mocnych, wytrawnych belgijskich produkcji, a jeśli ktoś preferuje zabytki i muzea, polecam zajrzeć na listę polecanych lokalizacji na Tripadvisor.

3

1

5

Co widziałam?

Trochę wstyd, bo nie zarejestrowałam w pamięci większości miejsc, na które trafiłam – nie miało to wtedy znaczenia. Liczyła się włóczęga z przyjaciółmi, niespieszne przycupnięcia na pralinową kawę, gofry z nutellą i wspólny czas. Pamiętam, że było bardzo zimno, a w powietrzu unosił się zapach świeżego kakao. No i były nasze greckie tańce pośrodku głównego placu na rozgrzewkę.

DSCF5952

DSCF5955

Siusiający Chłopiec

Mannekin pis znajdujący się na rogu Rue du Chene i Rue de l’Etuve to cel pielgrzymek wielu turystów, więc przy maleńkiej figurce z brązu gromadzą się tłumy. O posążku krąży wiele legend, a Belgowie lubią go przebierać w okazjonalne stroje. Tuż obok, na lewo, można zjeść powyższego gofra.

PicMonkey Collage

Ilość pamiątek Mannekin pis pod różnymi postaciami nieco przytłacza. ;-)

manneken-pis_4974064_l

 Pasaż Św. Huberta

Galeries Royales Saint-Hubert to wybudowana w 1846-47 galeria handlowa kipiąca luksusem. Stać mnie było tylko na bezpłatny spacer wzdłuż i wszerz, by pooglądać w witrynach butików torebki z najnowszych kolekcji topowych projektantów. Znajduje się tam m.in. sklep Neuhaus, jednej z najstarszych – obok słynnego Leonidasa – belgijskich praliniarni.

hub

55156_10150302761990472_997528_o

4

1981b

Grand-Place – Wielki Plac

Pięcioramienny plac otoczony zespołem budynków sięgającym XIV wieku, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kamieniczki i okoliczne zaułki oferują liczne muzea (w tym czekolady!). Po zmroku wygląda jeszcze bardziej imponująco!

DSCF5799

2

DSCF6026

Zabłądzić

Jak w każdym obcym mieście fajnie jest dać się ponieść intuicji i iść przed siebie. A nuż znajdzie się coś lepszego niż w przewodnikach? :-)

DSCF5877

DSCF5849

DSCF5846

DSCF5903

About

Podróżuję w pojedynkę i tropię kolory w otoczeniu. Moją pasją jest projektowanie wnętrz i sztuka. Tęczowe miejsca i designerskie smaczki pojawiają się tu, by Was cieszyć i poprawiać nastrój – szczególnie w chwilach, gdy w sercu lub za oknem przeważają demotywujące szarości.

Close