Europa Polska

5 rzeczy, za które lubię jesień w Polsce

Uciążliwe opady deszczu, porywiste wiatry, przeszywające zimno, mgliste poranki, depresyjny nastrój – to zwykle przychodzi na myśl opisując jesień. Owszem, Polska bywa ponura, ale trzeba przyznać, że fraza Złota Polska Jesień doskonale opisuje najpiękniejszą porę roku w moim kraju, a kilka ujęć z jesiennych spacerów jest na to dowodem.


KOLORY

To czas, kiedy drzewa dekorują miasta i wzgórza rozmaitością barw. Złota, polska jesień. Szczególnie, gdy jest słonecznie, Polska zachwyca bogatą paletą różnych odcieni złotego, brązów, zieleni i czerwieni.

sss
Pieniński Park Narodowy
p4
Park Miejski w Kaliszu

p3


GÓRY

W Polsce odwiedzić można aż 23 Parki Narodowe z oszałamiającymi wzgórzami, górami, dzikimi zwierzętami i bujną roślinnością. Lecąc nad Polską przy dobrej pogodzie, dostrzec można rozległe tereny pokryte zielenią, rzekami i jeziorami. Jesień, to pora roku, gdy pasma gór południowej i południowo-wschodniej Polski cieszą oczy i urzekają kolorami.

tatry
Ornak, Tatry
3korony
Trzy Korony

pieniny


GRZYBOBRANIE

Wiąże się z tym tyle dobrych rzeczy! (Jeśli tylko potrafimy rozróżniać grzyby jadalne i trujące ;-) ). Zbieranie grzybów niezwykle relaksuje, a godzina spaceru wdychając rześkie powietrze to samo zdrowie! Po takim czasie mamy już wiadro jedzenia na pół sezonu. Grzyby urozmaicają polskie dania lub są ich głównym składnikiem: gotujemy z nich sosy na bazie śmietany, suszymy na domowych kaloryferach, by przyprawiać wiosenne potrawy, marynujemy je, gotujemy z nich zupy… Pycha!

GRZYB

suszonegrzybki


ORZEŹWIAJĄCE SPACERY

Uwielbiam brać głęboki oddech czując, jak do płuc dociera czystsze, chłodne powietrze po miesiącach duchoty i upałów. Uwielbiam przechadzać się po chrupiących pod butami liściach. Będąc małą dziewczynką rzucałam się na stertę liści bawiąc się z psem w chowanego. Przyjemnym niedzielnym rytuałem są spacery w kaliskim parku z pięknymi alejkami, stawem, mostkami i zwinnymi, zabawnymi wiewiórkami wypychającymi żołędziami policzki.

Zdjęcie2531

Untitled

Zdjęcie2508

p2

p7


DŁUGIE DESZCZOWE WIECZORY

Deszcz nie oznacza tragedii! Jesień jest najbardziej produktywnym i twórczym dla mnie okresem. Jest czas, by zadbać o siebie i higienę umysłu, jak określiła to trafnie koleżanka. Staram się częściej ćwiczyć, uprzytulniam mieszkanie pledami, świecami, aromatyczną herbatą i nastrojową muzyką. Więcej czytam, jestem bardziej kreatywna. Niezwykle kojący jest dźwięk deszczu odbijającego się o parapet za oknem – balsam dla duszy.

herbac2


A za co Wy lubicie jesień?

 

About

Podróżuję w pojedynkę i tropię kolory w otoczeniu. Moją pasją jest projektowanie wnętrz i sztuka. Tęczowe miejsca i designerskie smaczki pojawiają się tu, by Was cieszyć i poprawiać nastrój – szczególnie w chwilach, gdy w sercu lub za oknem przeważają demotywujące szarości.